Góliát népe - a rejtélyes filiszteusok

„Góliát népe – a rejtélyes philisteusok és eltűnt városaik címmel vette kezdetét a régészeti sorozat harmadik előadása 2019. március 28-án este könyvtárunkban.

A köszöntőt követően Frend László lelkész előadásában hallhattunk a kapcsolódó bibliai történetről, Dávid és Góliát küzdelméről, a zsidók és a filiszteusok közötti viszonyról, a jó és a rossz jelenlétéről a mai világban.
Dr. Gürtler Katalin a történelem szemszögéből tárta az érdeklődők elé a tényeket. A régészeti feltárások, leletek valamint a bibliai idézetek, utalások alapján tudható, hogy létezett a filiszteus pentapolisz, vagyis 5 városállam (Gath, Ekron, Gaza, Asdodh, Askhelon) szövetsége, melyek közül 3 még ma is létező település. Bemutatta, hogy a kerámia leleteken keresztül a jellegzetes díszítő minták segítségével lehet egy-egy népet megkülönböztetni a másiktól: a filiszteusokra a színes, díszes madárábrázolás, mozaikok a jellemzőek. Bizonyítékokat láthattunk az általuk használt írásjelekről (Gezeri naptár), sokrétű vallásukról, fegyverzetükről, de azt még nem tudjuk, hogy milyen nyelven beszéltek. Szóba került még Elah völgye, amely a híres ütközet, Dávid és Góliát küzdelmének a helyszíne volt. Mivel a régésznő ezen a részen dolgozott a saját élményeit is megosztotta a résztvevőkkel, 3000-4000 éves leleteket adott közre.
A következő előadásra április 4-én kerül sor „A pásztorból lett király, Dávid és fia Salamon, az országépítő címmel.


Az oldal nyomtatása