Olvasóinknak ajánljuk | Könyvajánló | Városi Könyvtár Lenti
2019. december 10. Judit napja van Jelenleg 1 látogató van az oldalon Akadálymentes verzió

A fák, a kakukk és a rovarok
Kicsi Sándor András
Információk
Kinek ajánljuk:
Műfaj: Szakirodalom
Kiadás éve: 2015
Kiadó: Cédrus Mûvészeti Alapítvány, Napkút Kiadó

Részletes ismertető

A magyar néprajzban "népi tudás" vagy "természetismeret" címszó alatt tárgyalták az elõ és élettelen természetre vonatkozó népi tudásanyagot, például az idõjóslást, az állat- és növényismeretet.
A szerzõ tanulmányaiban nemcsak az állatok és növények népi osztályozását, megítélését mutatja be, hanem különös kedvvel részletezi a mûvészetekben, kiváltképpen az irodalomban elnyert jelentõségüket.
A kötetben tárgyalt dió és cédrus egyaránt Jézus keresztjének fájaként szokott szerepelni. A madarak közözött a kakukk tavaszhírnök ugyan, de más madarak fészkében költõ természete nem ébreszt rokonszenvet. Szintúgy viszolygást keltenek a féreg gyûjtõkategóriába sorolt állatok, s külön a cserebogár kirívó kártételeivel, a kullancs az általa közvetített betegségekkel. A dühbogár néven ismert kõrisbogár és a dühfû néven ismert méreggyilok növény a veszettség ellenszereinek számítottak.
A rovarokat bemutató tanulmányok érdekessége a bogarak esetében a gazdag folklóranyag, a tücsök esetében pedig a magyar költészetben mutatott páratlan népszerûsége.

Kedveled ezt a könyvet?

2019. december

Karácsony éjjelén - kötetbemutató
2019.11.26.