2017. december 14. Szilárda napja van Jelenleg 1 látogató van az oldalon Akadálymentes verzió

2016.04.21
Hozzászólások ( 0 )

A Szülő klub ötödik állomásán „Neurotikus tünetek megjelenése kisgyermekkorban” címmel tartott előadást Szabóné Balázs Mónika pszichológus könyvtárunk olvasótermében.

A Zala Megyei Pedagógiai Szakszolgálat Lenti Tagintézményének munkatársa elsősorban a 6-12 éves kor közötti gyermekeknél jelentkező tünetekről beszélt: nagyobbaknál az agresszió, depresszív magatartás, szorongás, hazudozás, lopás, dadogás, kisebbeknél az újra bepisilés, éjszakai felriadás-sírás, étvágytalanság, hányás, hasfájás stb. A szakember elmondta, hogy a kiváltó ok(ok) elsődlegesen a családi környezetben keresendő(ek). Ezek lehetnek többek között az anya és gyermek közti korai kötődés kialakulásának - az ősbizalomnak a hiánya, később a durva/merev/ szigorú/ következetlen vagy passzív nevelés. De ide soroljuk a szeretet megvonását is, amely a gyermekből agresszív viselkedést vált ki a kortársaival szemben. Ez a cselekedet megrémíti, bűntudatot ébreszt saját magában és gátlásossá, szorongóvá válik. Az óvodai/iskolai ártalmak tovább mélyíthetik a negatív hatásokat. Pl. ha egy érzékenyebb gyermek nem iskolaéretten kerül az oktatási intézménybe, nem tudja teljesíteni az elvárt követelményt, felszínre törnek a neurotikus tünetek. Ha ezeket a problémákat elhanyagoljuk, nem veszünk róluk tudomást, pótcselekvések alakulnak ki, mint az ujjszopás, körömrágás, ujjak tördelése, szájharapdálás. Fontos! Ha észrevesszük gyermekünkön, hogy nem érzi jól magát, szorong, fél valamitől, beszélgessünk vele. A beszélgetés is oldhatja a feszültséget. Ha visszatérő neurotikus tünetet tapasztalunk, akkor a szakszolgálathoz is fordulhatunk segítségért.

Kapcsolódó album - 2016.04.20. Neurotikus tünetek megjelenése kisgyermekkorban - Szabóné Balázs Mónika előadása